Kultursalongen med Lydia Sandgren
Under hösten bjuder vi in till en ny serie inspirerande kvällar där några av Sveriges mest intressanta författare gästar oss för att dela med sig av sina tankar, berättelser och sitt skrivande. I vår nya satsning Kultursalongen får du chansen att komma riktigt nära författarskapets innersta kärna – med samtal som berör, engagerar och väcker tankar. Först ut är Lydia Sandgren, Augustprisvinnare och nu aktuell med en efterlängtad ny roman.
Datum: 24 september 2025
Tid: kl. 18.00–19.30
Pris: 225:- inkl. ett glas vin/bubbel/öl
Plats: Drottningsalen på Hôtel Eggers

Om Lydia Sandgren och Kultursalongen
Lydia Sandgren, Augustprisvinnare och nu aktuell med en efterlängtad ny roman.
Med skarp blick och stor berättarkraft har hon gjort ett starkt avtryck i den svenska litteraturen – och nu kommer hon till oss för ett personligt samtal om sitt skrivande, sina karaktärer och sin väg som författare. Vi inleder kvällen med ett glas vin, öl eller bubbel och låter sedan litteraturen ta plats.
Kultursalongen är mer än en föreläsning – det är ett möte mellan publik och författare, mellan tanke och berättelse. En plats för nyfikenhet, samtal och inspiration.
Välkommen att ta plats i salongen!

Boka till en middag eller övernattning
Gör eventet till en helkväll och boka en efterföljande middag i vår mysiga restaurang.
Eller varför inte lyxa till det och stanna över natten? Som deltagare på detta event får du 15% rabatt på övernattning med frukostbuffé när du uppger rabattkoden "Eggersevent15"!