torsdag 19 oktober

AW med Bossa Nova Duo

Välkommen på AW när vi denna torsdag gästas av Bossa Nova Duo, bestående av Janne Bjerger på trumpet och Erik Rosenkvist på gitarr. Duon bjuder på vilsam, romantisk jazzmusik. Landa hos oss efter arbetsdagen, njut av gott vin, öl och cocktails i stilfull inramning. Blir du hungrig kan vi rekommendera Eggers välkända räksmörgås, eller något annat gott från vår bistro- eller à la cartemeny.

Information

Tid: 19 oktober 2023, kl. 17–18.30 
Plats: Eggers Restaurang & Bar

tre drinkar på eggers restaurang och bar

Eggers Restaurang & Bar

Drinkar har alltid spelat en central roll på Hôtel Eggers. Ända sedan Emil Eggers lät installera en American Bar på hotellet har det skakats och rörts här i mer än hundra år. Välkommen in!

Drinkar på Eggers bar

Afterwork

Torsdagar och fredagar kl. 16.00–18.30
Avsluta arbetsdagen med goda vänner i skön miljö och något gott i glasen. På torsdagar och fredagar har vi after work med extra bra priser i baren och goda drinkar efter eget recept.
Charktallrik på Hôtel Eggers

Bistromeny

Vår bistromeny bjuder på lite enklare rätter och snacks. Förtäres bäst tillsammans med något gott i glaset, antingen i vår hotellobby, inne i restaurangen eller ute på vår mysiga veranda med utsikt över Drottningtorget.
rotselleri middag eggers hotell restaurang i göteborg

Middag à la carte

Vår à la carte-meny inspireras av det klassiska köket – svenskt i samklang med franska toner. Råvarorna hämtar vi främst ifrån vår närmiljö och vi anpassar oss efter vad säsongen har att erbjuda.