Bokrelease med Viveca Lärn på Kultursalongen

Som en del av Hôtel Eggers 160-årsjubileum bjöd vi in Göteborgsförfattaren Viveca Lärn för hennes bokrelease. Det var en förväntansfull skara som skålade i bubbel innan den charmerande Viveca gjorde entré i vår övre matsal.

Sladdisen – ny bok av Viveca Lärn

Att Viveca Lärn står stadigt med ett ben i Göteborg och det andra i Bohuslän är ingen hemlighet, men sin uppväxt i en konstnärlig och fritänkande familj där förmågan att dra en god historia alltid uppskattades mer än sanningen har hon inte berättat lika öppet om. Med värme, humor och ett imponerande sinne för detaljer målas bilden av en stad, en familj och en mycket speciell liten flicka upp.

Viveca Lärn – Bokrelease på Hôtel Eggers

Fullbokad kväll

Kvällen var fullbokad med ett 70-tal gäster i publiken och det var en förväntansfull skara som skålade i bubbel innan den otroligt charmerande Viveca gjorde entré i vår övre matsal.

Viveca formligen älskar Eggers

Viveca började med en anekdot från 60-talet då hon som 18-åring arbetade på Göteborgsposten som ligger ett stenkast från Hôtel Eggers.

De hade lunchrast mellan 16–19 och när de äldre redaktörerna gick hem under denna tid gick de yngre till Eggers och åt. Det antyddes att det kanske blev ett och annat glas innanför västen också, men vem vet? Hon formligen älskar Eggers både då och nu och var fantastiskt glad över att få ha sin bokrelease för sin nya bok ”Sladdisen” hos oss.

Viveca Lärn – Bokrelease på Hôtel Eggers

Författaruppläsning

Självklart läste hon upp valda stycken ur boken. Bland annat om första gången hon blev kär, hur mycket hon hatade barnkalas och hur hon fick bo på spädbarnshem när hon föddes för att hennes gamla granne skulle kunna dö i frid. Allt med glimten i ögat förstås. Publiken fick sig många härliga skratt den här kvällen och många blev sugna på att köpa boken efteråt.

Ett stort tack Viveca

Vi och alla gäster är så glada över att vi fick äran att delta på denna bokreleas och vi hälsar Viveca ett varmt välkommen tillbaka. Stort lycka till med nya boken!