torsdag 20 november

Beaujolais Nouveau med matbar

Tredje torsdagen i november varje år, släpps vinet Beaujolais Nouveau – årets första vin från det franska distriktet med samma namn. Det firas med jippon, skördefester och köer utanför butiker världen över för att få tag på den första flaskan.

På Eggers firar vi på vårt sätt: en stämningsfull AW där du kan skåla i det fruktiga vinet, njuta av utvalda smårätter från vår kökschef och låta tonerna av fransk musik från vår pianist ta dig raka vägen till Paris. Santé! 

Information

Datum: Torsdag 20 november 2025
Tid: kl. 16.00–19.30 
Plats: Eggers Restaurang & Bar

Eggers restaurang & bar interiör

Alltid på Eggers restaurang & bar


Drinkar på Eggers bar

Afterwork

Torsdagar och fredagar kl. 16.00–18.30 | Pianobar onsdagar 16.30–19.00
Avsluta arbetsdagen med goda vänner i skön miljö och något gott i glasen. På torsdagar och fredagar har vi after work med extra bra priser i baren och goda drinkar efter eget recept.
MÅN-LÖR KL. 16–22
Charktallrik på Hôtel Eggers

Bistromeny

Vår bistromeny bjuder på lite enklare rätter och snacks. Förtäres bäst tillsammans med något gott i glaset, antingen i vår hotellobby, inne i restaurangen eller ute på vår mysiga veranda med utsikt över Drottningtorget.
rotselleri middag eggers hotell restaurang i göteborg

Middag à la carte

Vår à la carte-meny inspireras av det klassiska köket – svenskt i samklang med franska toner. Råvarorna hämtar vi främst ifrån vår närmiljö och vi anpassar oss efter vad säsongen har att erbjuda.